Witamy na Fili CC!
Dobre filmy kryminalne skandynawskie. Top lista
Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki. Mikael Blomkvist, znany dziennikarz oskarżony o zniesławienie, otrzymuje nietypowe zlecenie od właściciela koncernu przemysłowego, Henrika Vangera. Ma zbadać sprawę tajemniczego zaginięcia 16-letniej Harriet Vanger, które miało miejsce w latach 60-tych. Blomkvist nie wie, że każdy jego krok jest śledzony przez niezwykle inteligentną hakerkę, Lisbeth Salander, która wykonuje to na prośbę Vangera. Śledztwo z czasem zaczyna odkrywać krwawą i niebezpieczną historię rodziny Vanger.
Skazany w procesie o zniesławienie dziennikarz śledczy podejmuje się niezwykłego zlecenia. Na prośbę właściciela koncernu przemysłowego bada tajemniczą sprawę kryminalną sprzed lat. Wraz z pomagającą mu młodą hackerką Lisbeth zagłębia się w mroczną i krwawą historię rodziny. Kolejne elementy łączą się w całość i przybliżają do rozwiązania śmiertelnej układanki. W trakcie śledztwa między dziennikarzem i dziewczyną rodzi się niebezpieczna fascynacja.
W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii "Millennium" główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria brutalnych morderstw wywołuje u niej wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą postanawia raz na zawsze się rozprawić. Dwoje początkujących dziennikarzy wpada na trop dobrze zorganizowanej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele osób, które są w to zamieszane jest postawionych bardzo wysoko w szczeblach społeczeństwa. Kiedy dziennikarze zostają zamordowani główną podejrzaną staje się Salander. Jednak Mikael Blomkvist nie wierzy w jej winę i postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę. To co odkrywa jest przerażające...
Ekranizacja ostatniej części trylogii Millennium Stiega Larssona. Lisbeth przebywa w szpitalu po tym, jak udało jej się przeżyć próbę pogrzebania żywcem, a Mikael Blomkvist postanawia wreszcie odkryć tajemnice jej przeszłości, dowiedzieć się, z jakiego powodu była tak surowo traktowana przez władze i oczyścić jej imię tekstem, który wywoła trzęsienie ziemi w szwedzkim rządzie.
Detektywi z Departamentu Q – zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami – próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat. Choć rzekomy zabójca od prawie dwóch dekad siedzi za kratkami, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani – byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem – aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Mørck i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat?
Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę.
W tajemniczych okolicznościach, z pokładu promu, znika piękna parlamentarzystka - Merete Lynggaard (Sonja Richter). Zakrojone na szeroką skalę śledztwo nie przynosi rezultatów. Pięć lat później duński parlament podejmuje decyzję o utworzeniu Departamentu Q, specjalnej jednostki do spraw niewyjaśnionych zbrodni. Na jej czele staje detektyw Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas). Jego błyskotliwą karierę w wydziale zabójstw przekreśliły wydarzenia, w których śmierć poniosło dwóch policjantów. Mørck, wspierany przez przydzielonego mu partnera Assada (Fares Fares), rzuca się w wir pracy. Kierowany przeczuciem, prześwietla sprawę Lynggaard i odkrywa, że zniknięcie kobiety nie było przypadkowe.
Pozory mylą. Za fasadą małomiasteczkowej, szwedzkiej społeczności czai się zło i mrok, z którymi będzie się musiał zmierzyć komisarz Wallander, bohater bestsellerowych powieści Henninga Mankella, najpopularniejszego europejskiego pisarza kryminałów. Nagrodzony na festiwalu filmów policyjnych w Cognac Wallander opowiada o perfekcyjnym planie, który wywróci do góry nogami życie komisarza. Ktoś infiltruje posterunek policji w Ystad. Ktoś manipuluje działaniami policjantów. Ktoś skutecznie dezintegruje ich pracę. Ten ktoś jest wszędzie i nigdzie ? niczym zbyt późno odkryty wirus. W tym samym czasie komisarz Kurt Wallander usiłuje znaleźć powiązania pomiędzy sprawami zaginionej nastolatki i powieszonej kobiety, której ciało znalazła jego córka Linda. Czy w mieszkaniu komisarza Wallandera ktoś był? Do kogo należy odcięta głowa znaleziona w strumieniu niedaleko Ystad? Czy komisarz ma rację, próbując powiązać ze sobą wszystkie te wątki? Co kryje się za tymi wydarzeniami, które musiały być poprzedzone latami drobiazgowego planowania? Wkrótce Wallander zacznie zachowywać się nie jak policjant, lecz zwierzyna, na którą ktoś poluje?
Główny bohater filmu Roger (Hennie) zdaje się mieć wszystko, o czym trzydziestoletni mężczyzna mógłby marzyć – jest najlepszym norweskim headhunterem, ma przepiękną żonę prowadzącą ekskluzywną galerię oraz luksusową willę. Sęk w tym, że - aby wieść wystawne życie - Roger musi od czasu do czasu uzupełniać zasoby finansowe wymyślnymi kradzieżami dzieł sztuki. Pewnego dnia żona przedstawia mu przystojnego klienta Clasa Greve'a (znany z serii "Gra o tron" Coster-Waldau), który dzięki intratnej posadzie w koncernie elektronicznym, wszedł w posiadanie drogocennego obrazu. Planując perfekcyjny napad na rezydencję Greve'a, Roger nie przypuszcza nawet, że trafił na wyjątkowo trudnego i przebiegłego przeciwnika.
Ulrik Sand (Nikolaj Lie Kaas) za nieudzielenie pomocy dziewczynie, która przedawkowała narkotyki, odbywa sześcioletnią karę więzienia. Po wyjściu na wolność, mężczyzna zaczyna szantażować zaangażowanego w jego aresztowanie prywatnego detektywa Varga Veuma (Trond Espen Seim), domagając się, by ten odnalazł dowody na jego niewinność. Veum uważa jednak, że mężczyzna próbuje zemścić się na wszystkich, którzy przyczynili się do jego aresztowania i odmawia. Sand nie daje za wygraną i coraz bardziej zaczyna naciskać detektywa, zmieniając jego życie w piekło.
Prostytutka Siren (Kjærsti Skjelndal) jest świadkiem przedawkowania jednego z uczestników imprezy, organizowanej przez bogatych nastolatków w domku letniskowym w lasach Norwegii. Podczas próby ratunku, dziewczyna wykorzystuje zamieszanie, kradnie pieniądze oraz telefon i opuszcza posiadłość. Tymczasem kobiety - na prośbę umierającej matki - szuka siostra Siren, Karin (Lene Nystrøm), będąca w związku z prywatnym detektywem Vargiem Veumem (Trond Espen Seim). Mężczyzna postanawia pomóc w poszukiwaniach.
Varg Veum (Trond Espen Seim) i jego ukochana, Karin (Lene Nystrøm), oczekują narodzin dziecka. W międzyczasie do detektywa zgłasza się Siv Bruun (Ingrid Olava), prosząc o pomoc w odnalezieniu siostry, Maggie (Gitte Witt). Jak się okazuje, obie kobiety są dobrze znane komisarzowi Hamre (Bjørn Floberg). Veum ma pewność, że sprawa powiązana jest z ich bratem, który również zniknął bez śladu - nie wrócił z przepustki do więzienia, do którego trafił za handel sterydami.
Prywatny detektyw, Varg Veum (Trond Espen Seim), dostaje zadanie odnalezienia jednego z pracowników przedsiębiorstwa naftowego, Arne Samuelsena (Erik Alexander Bjelke). Mężczyzna był cennym pracownikiem, dlatego Veum prowadzi wytężone śledztwo. Wkrótce w domu poszukiwanego odnajduje zmasakrowane ciało kobiety.
Varg Veum otrzymuje zlecenie odnalezienia skradzionego samochodu Jonasa Andersena. W tych okolicznościach zbliża się do jego żony - Wenche. Gdy Jonas Andersen zostaje zamordowany, policja oskarża o zbrodnię jego żonę, lecz Varg nie może uwierzyć, że ta piękna kobieta z tradycyjnymi poglądami na miłość i wierność mogła dopuścić się takiego czynu. Postanawia dowieść jej niewinności.
Film opowiada historię napadu na NOKAS w Stavanger, lokalny oddział firmy zajmującej się zarządzeniem i dystrubucją gotówki w norweskich bankach. Ten najbrutalniejszy w historii Norwegii napad z bronią w ręku miał miejsce 5 kwietnia 2004 roku. W napadzie zginął z rąk rabusiów oficer policji. Film ukazuje wydarzenia od feralnego poranka aż do strzałów, które odebrały życie policjantowi. Główną postacią w filmie jest sam napad, ukazany z punktu widzenia różnych osób - policji, napastników, pracowników oddziału czy cywilów. To bardzo realistyczna rekonstrukcja wydarzeń z 5 kwietnia 2004.
W piwnicy pewnego domu zostają znalezione zwłoki zamordowanego starszego mężczyzny. Zostaje wszczęte śledztwo, jednak inspektor Erlendur nie posiada żadnych wskazówek, oprócz znalezionego na miejscu zbrodni zdjęcia grobu pewnej dziewczynki. Wkrótce okazuje się, że dziewczynka ta zmarła na zagadkową chorobę 30 lat temu.
18-letni Caspar (Gustav Dyekjær Giese) mieszka z matką, siostrą i młodszym bratem w jednej z dzielnic Kopenhagi, tytułowej Northwest. Chłopak specjalizuje się w drobnych kradzieżach, włamaniach, które wykonuje na zlecenie Jamala (Dulfi Al-Jabouri). Wkrótce dostaje ofertę pracy od Bjørn (Roland Møller). Widząc w niej szanse na wybicie się i awans w hierarchii, Caspar angażuje się w biznes i przenika do świata prostytucji i narkotyków. Kiedy niespodziewania pojawia się były "pracodawca", który pragnie zemsty, zwykła przepychanka przeradza się w konflikt zbrojny. Czy Caspar okaże się bezwzględny w tej walce?
Filmowa adaptacja książkowego bestselleru Camilli Läckberg "Niemiecki bękart". Fjällbaca, południowa Szwecja. Rodzice pisarki Ericki Falck giną w wypadku samochodowym. Kilka miesięcy później odwiedza ją mężczyzna, który twierdzi, że mają wspólną matkę, a on jest jej przyrodnim bratem. Nie dając tym informacjom wiary, Erica wyprasza gościa. Jednakże gdy mężczyzna zostaje odnaleziony martwy, kobieta przeszukuje rzeczy swojej matki. Odkrywa tajemnice z jej przeszłości, które ktoś próbuje w dalszym ciągu ukrywać. Zszokowana Ericka wplątuje się w sieć kłamstw i zbrodni.
Gdy poznaliśmy Johana "JW" Westlunda (Joel Kinnaman) w pierwszej części "Snabba Cash", był on handlarzem narkotyków i jednocześnie obiecującym studentem z wielkim apetytem na szybką gotówkę. Teraz przebywa w więzieniu i ponosi konsekwencje swoich działań. I mimo że odsiadka jest ciężka, JW ma plan, jak wydostać się ze świata przestępczego i rozpocząć wszystko od nowa. Jego plany przybierają zupełnie inny kierunek, kiedy do więzienia trafia mężczyzna z jego kryminalnej przeszłości, Mrado Slovovic (Dragomir Mrsic)...
Annika Bengtzon (Malin Crépin) jest stażystką w dzienniku Kvällspressen. Mimo krótkiego okresu pracy, rozpoczyna śledztwo nad zabójstwem kobiety, która pracowała w klubie erotycznym. Szybko okazuje się, że sprawa powiązana jest z wysoko postawionymi u władzy ludźmi.
Christine codziennie budzi się, nie pamiętając, kim jest, i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Będąca efektem wypadku sprzed lat amnezja sprawia, że jest uzależniona od otaczającego ją troską męża. W celu uporządkowania rzeczywistości prowadzi pamiętnik, w którym opisuje otaczający ją świat. Gdy jej zapiski zaczynają coraz bardziej odbiegać od tego, co słyszy od współmałżonka, postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o swojej przeszłości.
Ameryka, XIX wiek. Liz (Dakota Fanning) wraz z mężem, córką i pasierbem należy do niewielkiej społeczności holenderskich osadników. Pewnego dnia w miasteczku zjawia się nowy pastor (Guy Pearce) - zwolennik surowego karania za grzechy i występki, który daje sobie prawo do bycia narzędziem boskiej sprawiedliwości. Ścieżki pastora i Liz przecięły się już przed laty. Teraz kobieta będzie musiała stawić mu czoła, by ochronić swoich bliskich przed krzywdami, których sama doznała w przeszłości.
Kiedy główny bohater zostaje porzucony przez dziewczynę, do sąsiedniego mieszkania wprowadzają się dwie piękne kobiety. Całą trójkę wkrótce połączy erotyczna fascynacja. John balansując na granicy jawy i snu zaczyna spełniać swoje głęboko skrywane fantazje. W dalszym ciągu myśli jednak o swojej dziewczynie.
Johan JW Westlund wiedzie podwójne życie: raz jest zwykłym studentem, raz podejmującym najważniejsze decyzje przestępcą. Jorge czuje na plecach oddech zarówno policji, jak i mafii. Układa plan, jak wydobyć się z tarapatów: wykradnie duży ładunek narkotyków i dzięki temu będzie mógł zniknąć. Mardo jest o krok od wykonania wyroku na Jorge ale los krzyżuje jego plany. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że to niedoświadczony i młody student będzie trzymał w garści ich życie.
Historia Thomasa Quicka - najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii. W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej pacjent oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni - morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu. Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Pewien dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów – kart pacjenta prowadzonych w szpitalu, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości. Odpowiedzi na pytania dziennikarza okazują się znacznie bardziej przerażające niż sam seryjny morderca...
Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia - były funkcjonariusz policji - z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie - irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
Camiel Borgman (Jan Bijvoet) - mężczyzna, którego tożsamości nie znamy - ucieka ze swojej dotychczasowej kryjówki (labiryntu podziemnych korytarzy w lesie) przed pogonią uzbrojonych mężczyzn. Schronienie znajduje w mieszczańskim domu na przedmieściach. Pojawienie się Borgmana spowoduje serię niepokojących i zagadkowych wydarzeń i odkryje prawdziwe oblicze zamożnej, przykładnej rodziny: Mariny i Richarda, trójki ich dzieci oraz niani...
Statek towarowy MV Rozen zmierza do portu, gdy zostaje porwany przez somalijskich piratów na Oceanie Indyjskim. Wśród załogi statku znajduje się kucharz Mikkel oraz inżynier Jan, którzy wraz z resztą załogi zostają zakładnikami w cynicznej grze życia i śmierci. Porywacze żądają miliona dolarów okupu. Oglądamy tą historię z dwóch perspektyw: kucharza oraz pracownika firmy, do której należy uprowadzony statek.
Kuwejt, 1991 r. Kapitan armii amerykańskiej Bennett Marco omawia plan rekonensansu z brytyjską przewodniczką. Podczas przejazdu tzw. autostradą śmierci ploton zostaje zaatakowany. Kapitan traci przytomność. Sierżant Shaw ratuje jednak żołnierzy, pokonująć nieprzyjaciela. Po jakimś czasie okazuje się, że akcja miała inny przebieg, a żołnierze poddani zostali praniu mózgów.
42-letni Michael potrzebuje odmiany w życiu, więc kiedy dowiaduje się o badaniach klinicznych nad nowym środkiem anty-depresyjnym decyduje się zostać „królikiem doświadczalnym” – bez mówienia o tym rodzinie. Z powodu niebezpiecznych skutków ubocznych doświadczenia zostają po pewnym czasie zaprzestane jednak Michael kontynuuje branie pigułek. Traci on całkowicie kontrolę, a jego tłumione instynkty powracają z siłą i gwałtownością, jakiej nikt nie mógł przewidzieć.
Kopenhaski pisarz i dziennikarz Jacob oraz jego przyjaciółka Nina są zaskoczeni, kiedy najdroższa siostra Jacoba - Julie, okaleczona po próbie samobójczej, oświadcza, iż ma zamiar pobrać się z poznanym przez Internet Ankerem. W przeddzień ślubu Julie popełnia samobójstwo w hotelowej łazience i umiera w ramionach Akera. Po uroczystościach pogrzebowych Anker opuszcza Kopenhagę. Jacob, porządkując rzeczy Julie natyka się na książkę należącą do Ankera, w której znajduje nekrolog identyczny z tym, który mężczyzna wypisał na grobie Julie. Zaintrygowany Jacob próbuje skontaktować się z Ankerem, ten jednak pozostaje poza zasięgiem. Jacob decyduje się odszukać miejsce, z którego pochodzi Anker i dociera do małego miasteczka Mørke w środkowej Jutlandii. Spotyka tam byłego zięcia Ankera i dowiaduje się, iż w przyszłą sobotę zamierza on poślubić kaleką Hannę. Jacob opowiada siostrze Hanny - Sonji o swoich obawach względem Ankera, jednak ani ona, ani nikt inny nie wierzy w jego słowa. Mężczyzna decyduje się pozostać w miasteczku do ślubu, w międzyczasie rozwiązując zagadkę śmierci kobiet, które wyszły za Ankera.
Martin Vinge (Lars Mikkelsen) jest jednym z najlepszych headhunterów. Mężczyzna otrzymuje zlecenie od szefa jednej z największych skandynawskich korporacji Nielsa Siegera (Henning Moritzen), który poszukuje następcy na swoje miejsce, gdyż sam ma już ponad osiemdziesiąt lat i nie jest w najlepszej kondycji zdrowotnej. Sieger ma syna, Daniela (Flemming Enevold), naturalnego "następcę tronu", jednak z tajemniczych względów nie chce przekazać stanowiska potomkowi. Wkrótce Martin zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę przez obu Siegerów.
Skandynawskie filmy kryminalne. Sprawdź tytuły, które trzeba zobaczyć
Skandynawskie filmy kryminalne mają swój niezwykły klimat, trzymają w napięciu i wciągają widzów rozwikłanie skomplikowanych historii w chłodnym, surowym i nieco mrocznym klimacie. W poszukiwaniu ciekawych propozycji ze skandynawskiego kina warto zwrócić uwagę zarówno na klasykę gatunku, jak i na najnowsze propozycje z ostatnich lat.
Kryminały skandynawskie filmy najczęściej oparte są na książkach rodzimych powieściopisarzy, mistrzów gatunku, takich jak Stieg Larsson, Camilla Lackberg czy Jo Nesbo. Głośne ekranizacje najlepszych północnych kryminałów zyskały nazwę nordic noir i cieszą się popularnością zarówno zapalonych wielbicieli kryminałów, jak i osób, które do tej pory nie przepadały właśnie za tym gatunkiem filmowym. Dobre filmy kryminalne skandynawskie zabierają widzów w długa podróż, a oglądanie sprawia, że na pewien czas można całkowicie oderwać się od rzeczywistości, znaleźć się w zupełnie innym miejscu i czasie.
Jeśli chcesz obejrzeć coś dobrego i mocnego ze skandynawskiego kina, warto sprawdzić ranking najlepszych propozycji lub filmy polecane przez użytkowników dobrych serwisów z filmami czy platform VOD. Dzięki temu nie będzie trzeba szukać po omacku, a można będzie polegać na filmach z polecenia, które zwykle okazują się strzałem w dziesiątkę. Nawet, jeśli jesteś wielbicielem skandynawskiej literatury i wiele filmów znasz z wersji książkowej, warto zobaczyć, jak twórcy filmowi poradzili sobie z przeniesieniem na ekrany charakterystycznych bohaterów i mrocznego, przytłaczającego klimatu dalekiej północy. Skandynawskie filmy kryminalne to doskonała propozycja dla osób, które w kinie poszukują nie tylko rozrywki, ale również mocnych emocji, zachęcenia do myślenia i podążania niezbadanymi ścieżkami ludzkiej natury.
Skandynawskie filmy kryminalne i ich unikatowy klimat. Czym się charakteryzują kryminały skandynawskie?
Kryminały skandynawskie filmy utrzymane w nurcie nordic noir charakteryzują się wieloma wspólnymi cechami, które pozwalają odróżnić ten rodzaj filmów od kina tworzonego w innych częściach świata. Nawet jeśli włączymy kryminał skandynawski film w połowie, możemy na podstawie wielu elementów od razu stwierdzić, że obraz pochodzi z mrocznej Skandynawii. Oczywiście, najważniejszym wątkiem każdego kryminału jest zabójstwo lub cała seria zabójstw, którymi zajmują się wykwalifikowani śledczy. Fabuła kryminalna jest jednak powiązana z wieloma charakterystycznymi problemami społecznymi czy gospodarczymi, które są typowe dla Skandynawii. Ważnym elementem w skandynawskich kryminałach jest również sceneria oraz chłodny klimat dalekiej północy – są zimowe krajobrazy, półmrok, który często rozlewa się na cały film, a także ponury nastrój, który udziela się także widzowi. Intryga kryminalna jest więc nie tylko elementem do rozwikłania, ale również odsłania wiele dodatkowych demonów, którymi są pochłonięci główni bohaterowie oraz ich otoczenie.
Najlepsze duńskie filmy kryminały
Jeśli interesują nas duńskie kryminały, filmy z tego gatunku znajdziemy zarówno wśród najnowszych kinowych propozycji, jak i wśród obrazów, które weszły do historii kina. Bardzo popularna w latach 70-tych była kryminalna komedia „Gang Olsena”, która łączyła kryminalne intrygi ze specyficznym, duńskim poczuciem humoru. Film na wiele lat stał się wyznacznikiem sukcesu tej dziedziny kinematografii, a także zachęciły innych duńskich twórców do podążania tropem kryminału, niekoniecznie tylko w lekkiej wersji komediowej. Osobom, które lubią skandynawskie kryminały, film „Godzina rysia” z pewnością przypadnie do gustu. To koprodukcja duńsko-szwedzka, której akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Film łączy w sobie wątki kryminalne, psychologiczne, a także religijne. Mocno wciąga aż do ostatniej minuty.
Dobry film kryminał skandynawski prosto z Danii to także „Tożsamość nieznana” opowiadająca historię kobiety, która pewnego dnia budzi się nad rzeką we Francji z walizką pełną pieniędzy. Kobieta jest całkowicie zdezorientowana, pozbawiona pamięci, dobrze mówi jednak po duńsku. Dochodzi więc do wniosku, że jest Dunką i wyrusza do swojej ojczyzny w poszukiwaniu własnej, utraconej tożsamości. Jest to jednak dopiero początek podróży pełnej mrocznych pytań i jeszcze straszniejszych odpowiedzi. Film wciąga praktycznie od pierwszej minuty i pozostawia widza w napięciu nawet, gdy przebrzmią już napisy końcowe. To jedna z cech, które łączą wszystkie skandynawskie kryminały – bohaterowie, fabuła i klimat filmu pozostają nam w głowie na długo po obejrzeniu filmu. Wciągają na tyle, że niedługo później zaczynamy poszukiwania kolejnego filmu z nurtu nordic noir.
Najlepsze szwedzkie kryminały filmy
Osoby, które interesuje skandynawski kryminał, film „Człowiek na dachu” z pewnością obejrzą z zapartym tchem. Nie jest to nowy obraz, bo powstał w 1971 roku, czyli niemal pół wieku temu. Pomimo to uchodzi za jeden z największych sukcesów filmu kryminalnego. Akcja rozgrywa się w Sztokholmie, głównym wątkiem jest oczywiście trudne do rozwikłania morderstwo, ale sowicie okraszone krytyką szwedzkich instytucji państwowych, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków wobec obywateli. Najnowsze szwedzkie filmy kryminalne to natomiast triumf prozy Stiega Larssona, twórcy kultowej trylogii książkowej „Millennium”. Każda z trzech książek została przeniesiona na ekran, a twórcy ekranizacji umiejętnie pokazali mroczny klimat, tragiczne losy bohaterów, skomplikowane wątki kryminalne. Filmy „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” , „Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz „Zamek z piasku, który runął” spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno widzów, jak i krytyków. Wszystkie części trylogii mają wciągającą akcję, trzymają w napięciu i świetnie się je ogląda jeden po drugim.
Jeśli interesują nas szwedzkie kryminały, filmy możemy oglądać w wielu internetowych serwisach dla kinomaniaków. Wiele propozycji, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, to często filmy dosyć niszowe, które nie trafiają do największych kin. Często wyświetlane są w kinach stawiających na ciekawe, awangardowe propozycje. Świetnym szwedzkim kryminałem jest również obraz „Hipnotyzer”, który opowiada historię brutalnego morderstwa całej rodziny. Przy życiu pozostaje jedynie nastolatek z ogromna traumą, w której ma mu pomóc doświadczony psychiatra – hipnotyzer. Zarówno w tym obrazie, jak i w wielu innych skandynawskich dziełach wątki kryminalne przeplatają się z bardzo rozbudowana analizą psychologiczną ludzkiej natury, demonów i strachów, jakie siedzą gdzieś głęboko w duszy. Chłód i surowość skandynawskiego kina wynika więc nie tylko z zimowych krajobrazów, ale również z podejmowanej tematyki, która daleka jest od jasnej, słonecznej i przyjemnej.
Najlepsze norweskie filmy kryminalne
Norweskie filmy kryminalne, podobnie jak szwedzkie propozycje, to często ekranizacje głośnych powieści. Na uwagę zasługuje obraz „Łowcy głów”, będący ekranizacją książki Jo Nesbo o tym samym tytule. Wciągające wątki kryminalne, problemy osobiste bohaterów, sieć kłamstw i intryg w mrocznym, skandynawskim klimacie wciągają widzów i trzymają w napięciu praktycznie do ostatniej chwili. Jeśli interesuje nas dobry kryminał skandynawski, film „Bezsenność” również będzie dobrą propozycją. Jak zwykle, główną osią fabuły jest morderstwo, tym razem młodej dziewczyny, a do rozwikłania zagadki zostaje oddelegowany detektyw z własnymi demonami. Cała akcja dzieje się w chłodnej, surowej scenerii na dalekiej północy. Wieje chłodem nie tylko ze względu na mroźna pogodę.